A+ A A-

Kleszcze ! Jak się przed nimi uchronić?

  • Napisane przez  Marcin S.

kleszczTyle się mówi o kleszczach, a jednak nadal mało o nich wiemy. Niejednokrotnie dopiero po ukąszeniu przez kleszcza zaczynamy
szukać w internecie informacji o kłopotach jakie mogą się pojawić po ukąszeniu przez tego niebezpiecznego owada. Najgorsze co może nas spotkać, to jest gdy ... trafimy na nieodpowiednią stronę, na której zawarte są najbardziej katastroficzne wizje, co stanie się z nami gdy znajdziemy na swoim ciele kleszcza.

 

Kleszcz, to niekoniecznie koniec świata. Wprawdzie w wyniku ukąszenia przez tego owada możemy zachorować na poważne choroby jak KZM (Kleszczowe Zapalenie Mózgowe) czy Boreliozę, ale powinniśmy wiedzieć o tym, że:

- po pierwsze nie każdy kleszcz jest ich nosicielem

- po drugie jeżeli w porę zareagujemy, to nie grozi nam nic strasznego

 

GDZIE I KIEDY WYSTĘPUJĄ KLESZCZE?

Problem zwiększonej ilości zachorowań w ostatnich latach wynika z tego, że istnieje swoista moda na aktywne spędzanie czasu na terenach zielonych, lasach, czy parkach, gdzie kleszcze bytują. Zgodnie z najnowszymi badaniami najbardziej zagrożeni są mieszkańcy Warmii i Mazur, Podlasia, Opolszczyzny i województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

JAK MOŻNA ZARAZIĆ SIĘ KZM CZY BORELIOZĄ?

Wirus KZM lub bakteria Borelia nie są przenoszone z człowieka na człowieka, a zakażenie następuje wyłącznie:

  • w wyniku ukąszenia przez kleszcza
  • w skutek spożycia produktów wyprodukowanych z mleka zarażonych zwierząt

 

 Kleszcz podczas ukąszenia wydziela w ślinie środek znieczulający, dlatego w bardzo wielu przypadkach człowiek nie wie, że nastąpiło ukłucie. Aby przekazać nam chorobę kleszcz nie potrzebuje dużo czasu. Nie musi "stołować się" w ciele pijąc naszą krew, ponieważ wirus jest nam przekazywany natychmiast po wbiciu się w skórę. O zakażeniu wirusem najczęściej dowiadujemy się po wystąpieniu kolejnych objawów, których nie powinniśmy lekceważyć.

 

BORELIOZA

rumień wędrującyBorelioza, to choroba bakteryjna i przebiega w większości przypadków dwu lub trzyfazowo.

ETAP I - RUMIEŃ WĘDRUJĄCY = TOCZEŃ RUMIENIOWY

W wielu przypadkach pierwszym objawem choroby jest pojawienie się na skórze tzw. rumienia wędrującego (UWAGA! ALE NIE ZAWSZE). Nazwa rumień wędrujący wynika z tego, że ów "znamię" może pojawić się na kilka dni na skórze, po czym znika i pojawi się w innym miejscu. Rumień nie zawsze występuje w miejscu ukąszenia przez kleszcza.

ETAP II NACIEK LIMFOCYTARNY

Naciek limfocytarny może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele  i wygląda jakby pęcherzyk wypełniony płynem.

ETAP III OBJAWY GRYPOPODOBNE

Trzecim etapem występowania boreliozy są objawy grypopodobne: gorączka, poczucie zmęczenia, ogólne osłabienie itd., które to zanikają po kilku dniach. Tu właśnie pojawia się niebezpieczeństwo zlekceważenia objawów. Ponieważ choroba występuje najczęściej latem kiedy wirus grypy nie atakuje, to wystąpienie objawów grypy powinno nas mocno zastanowić. Powinniśmy wówczas natychmiast udać się do lekarza, który zleci nam badania krwi na obecność przeciwciał. Wiele osób po ustąpieniu objawów grypy nie podejmuje próby walki z chorobą myśląc, że było to zwykłe przeziębienie, a tymczasem nieleczona choroba rozwija się w tkance łącznej (skóra, ścięgna), w mięśniach i tkance nerwowej. Symptomy zaawansowanej boreliozy (problemy przy podnoszeniu rąk, bóle stawów itd.) mogą pojawić się nawet po dwóch latach.

 

ROZPOZNANIE I LECZENIE

W przypadku, gdy mamy do czynienia z I etapem choroby i pojawieniem się rumieńca, wówczas w 100% jesteśmy pewni, że w naszym ciele krąży bakteria. Jak rozpoznać boreliozę kiedy toczeń rumieniowy nie występuje? Wówczas lekarz powinien zlecić nam wykonanie badań na obecność przeciwciał IgM i IgG. Dzięki nim lekarz może ocenić stopień rozwoju choroby, ponieważ IgM pojawiają się we krwi po około 3-4 tygodniach po ukąszeniu i zanikają w ciągu 4-6 miesięcy. Natomiast IgG zaczynają wzrastać po około 4-6 tygodniach i ich zwiększony poziom może utrzymywać się nawet przez kilka lat. Jeżeli poziom IgM i IgG jest ujemny możemy spać spokojnie, ale jeżeli wynik będzie dodatni konieczne będzie wykonanie droższego, lecz dużo bardziej precyzyjnego testu zwanego Western Blot.

Leczenie boreliozy odbywa się poprzez zastosowanie antybiotyków, z tymże ich "moc" i okres stosowania zależy od stadium zaawansowania choroby. Przeważnie w pierwszym stadium choroby podaje się leki w ciągu 14-28 dni. W przypadku "przenoszonej" boreliozy może być konieczne leczenie szpitalne i podaje się wówczas dość mocne antybiotyki, po których może dojść do gwałtownych reakcji na organizm (trzęsawki, skoki ciśnienia, bóle brzucha itd)

 

BORELIOZA, A CIĄŻA
Na boreliozę może zachorować każdy nawet kobieta w ciąży. Czy to oznacza wyrok śmierci dla maleństwa, które znajduje się w brzuchu nosicielki boreliozy? NIE !!!!! Maluch jest bezpieczny ponieważ chronią go wody płodowe !!! Wirusy są małe i mogą przeniknąć natomiast bakterie są większe i nie są w stanie dostać się przez warstwę ochronną jaką jest płyn owodniowy. Dlatego w takich przypadkach aż do momentu rozwiązania stosuje się lekkie antybiotyki, aby uśpić nieco chorobę, a właściwe leczenie następuje po urodzeniu dziecka. Dziecko oczywiście rodzi się bez boreliozy !!!

 

KZM Kleszczowe zapalenie Mózgowe

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową i umiejscawia się w ośrodku nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy) i w efekcie wywołuje zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W odróżnieniu od boreliozy przebiega dwufazowo i nie występuje rumień.

ETAP I - OBJAWY GRYPOPODOBNE

Na tym etapie choroby pojawiają się objawy przypominające zachorowanie na grypę (głównie gorączka). Wirus w tym czasie rozwija się w układzie nerwowym. Objawy pojawiają się w ciągu 7-14 dni od kontaktu z kleszczem. Objawy utrzymują się przez około tydzień. Po tym okresie następuje poprawa samopoczucia, ale po kilku dniach pojawiają się silniejsze objawy, czyli ponownie gorączka, ból głowy, wymioty itd.

ETAP II - OBJAWY NEUROLOGICZNE

Ten etap choroby jest już dosyć poważny gdyż w wyniku zaburzeń z układem nerwowym następują komplikacje układu oddychania i krążenia krwi, co w efekcie może nawet prowadzić do śmierci. Mogą również wystąpić objawy zaburzenia świadomości, koordynacji ruchów, porażenia mięśni kończyn itd.

ROZPOZNANIE I LECZENIE

W niektórych przypadkach choroba przebiega bardzo łagodnie i tylko wykonanie badań krwi potwierdza zakażenie. Natomiast w sytuacji, gdy choroba przebiega z groźnymi powikłaniami niestety nie ma możliwości wyleczenia przyczyn, a leczy się tylko objawy wywołane wirusem. Jedynym sposobem uniknięcia tej groźnej choroby jest przeprowadzenie szczepień. Dlatego pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać, by uniknąć spotkania z kleszczem:

  • wybierając się do lasu ubierajmy się tak, by kleszcz nie mógł dostać się w jego ulubione miejsca (głowa, pachy, zgięcia w pod kolanami itd).
  • stosujmy środki odstraszające kleszcze
  • po wizycie w lesie dokładnie oglądajmy swoje ciało, a po stwierdzeniu obecności kleszcza jak najszybciej usuńmy go z naszej skóry

 

JAK USUNĄĆ KLESZCZA ZE SKÓRY?

Obalamy mit, który mówi, że kleszcza trzeba złapać i wykręcić ze skóry. Najlepszym sposobem jest wykonanie tego za pomocą pęsety. Należy chwycić kleszcza za główkę i energicznie wyciągnąć. Upewnijmy się, że cały kleszcz został wyjęty, a nie tylko rozerwany.

Szybkie i dokładne usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby !!!!

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 03 czerwiec 2013 20:14
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Wyświetlony będzie wyłącznie Twój komentarz i nazwa, natomiast adres e-mail pozostanie ukryty
KOMENTARZE Z PODANĄ STRONĄ INTERNETOWĄ NIE BĘDĄ WYŚWIETLANE !!!

Powrót na górę