A+ A A-

Słoneczna kąpiel. Jak uniknąć poparzeń

puszysta opalonaPORADNIK PLAŻOWICZA. Jak uniknąć poparzeń?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Jak się do tego przygotować, by uniknąć niepożądanych efektów kąpieli słonecznej?

 

Słońce jest dla naszego ciała czymś cudownym, bo wpływa na przemianę materii, dzięki niemu nasz organizm wytwarza witaminę D. Ale słońce może też być dla nas zabójcze i lepiej nauczmy się korzystać z dobrodziejstw nauki i kosmetyki, by uniknąć niepożądanych skutków.

 

KREMY DO OPALANIA

krem do opalaniaPrzede wszystkim pamiętajmy, że kremy do opalania nie są wieczne i nie wystarczy raz dziennie nasmarować się kremem wyposażonym w filtr UV, by zagwarantować nasze skórze właściwą ochronę przed promieniowaniem. Podczas kąpieli, przy wycieraniu się w ręcznik, aktywność fizyczna, pot powodują, że działanie kosmetyków zmniejsza się.

Co jakiś czas powinno się ponownie nasmarować specyfikiem, który zagwarantuje skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Ważne: unikaj kąpieli słonecznych w godzinach między 11 a 15, bo słońce wtedy jest zabójcze !!!

 

 

 OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

okulary przeciwsłoneczne

Niemalże wszędzie możemy kupić na straganach okulary, które wydają się być przeciwsłonecznymi. Sprzedawcy starają się przekonać nas, że zakupione u nich okulary posiadają filtry UV, lecz niestety nie zawsze jest to prawda.

Aby mieć pewność, że naszym oczom zapewniamy ochronę przed szkodliwymi promieniami UVA i UVB kupujmy okulary renomowanych firm, a najlepiej u optyka. Wprawdzie ich cena jest wyższa niż na straganach, lecz jeżeli chcemy mieć zdrowe oczy nie powinniśmy oszczędzać, gdyż może nam to przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

 

ZADBAJMY O NOS

Nos jest narażony na poparzenia w tym samym stopniu co poliki lub czoło, dlatego powinniśmy zadbać również o odpowiednią ochronę tej części ciała. Często widujemy na plaży osoby, które mają przyklejony liść do nosa. Wygląda to raczej śmiesznie, a wystarczy zamienić liść na krem z większym filtrem np. o numerze 20. Nie martwmy się, że przez całe lato nasz nos nie będzie opalony. To nieprawda !!! Z czasem nabierze złotobrązową barwę, a my zaoszczędzimy sobie poparzeń.

 

SZYJA

Krótkie włosy czy wysoko upięte odsłaniają partie ciała, które trzeba chronić szczególnie!!! Szyja i ramiona opalają się bardzo szybko dlatego nie należy zapomnieć o nasmarowaniu kremem z większym filtrem. Często dotyka to dzieci, które godzinami spędzają czas na zabawach w piasku wystawiając plecy, kark i szyję na działanie słońca.

 

 

 

 

USTA

Po wielogodzinnym przebywaniu na słońcu bardzo często pojawia się opryszczka na ustach. Usta i wargi to okolice bardzo wrażliwe, delikatne i podatne. Aby skutecznie zabezpieczyć się możemy zastosować krem przeciwsłoneczny z filtrem 50 lub bezbarwne pomadki z filtrem UV10. Ochronne przeciwsłoneczne pomadki mogą być również kolorowe.

 

WODA I KĄPIEL

wodaJeżeli wydaje nam się, że przed promieniowaniem uchroni nas woda, to jesteśmy w dużym błędzie. Każdy kto ucieka do wody w gorący słoneczny dzień powinien wiedzieć, że promienie UV tracą swą moc dopiero na głębokości 30 cm. Jeżeli nie zamierzasz więc nurkować, to lepiej nasmaruj swoje ciało kremem wodoodpornym przynajmniej na 20 minut przed kąpielą. Pamiętaj, że nie zmywa się on w wodzie, ale zetrzesz go ręcznikiem. Więc jeżeli po wytarciu się zamierzasz znów zażyć kąpieli, to musisz ponownie się nasmarować.

 

 

 

CENNE RADY !

Nadmorskie plaże rozciągają się na wiele kilometrów i .... ani odrobiny cienia. Wiadomo, że przez pierwszych kilka dni powinniśmy delikatnie korzystać ze słońca i zwiększać czas opalania stopniowo. Bądźmy cierpliwi !!! Naszą przygodę ze słońcem zaczynajmy od kosmetyków z filtrami o numerach 30-25, przechodząc po 2 dniach na kremy z faktorem 15-10, by skończyć na numerach 5-4. Zaoszczędzi nam to nieprzyjemnych skutków poparzenia słonecznego.

Nie zapomnijmy też o zakryciu głowy parasolem lub kapeluszem.

 

 

 

Więcej w tej kategorii: Fryzury dla kobiety puszystej »

Skomentuj

Wyświetlony będzie wyłącznie Twój komentarz i nazwa, natomiast adres e-mail pozostanie ukryty
KOMENTARZE Z PODANĄ STRONĄ INTERNETOWĄ NIE BĘDĄ WYŚWIETLANE !!!

Powrót na górę